PANEL UŻYTKOWNIKA

UKRYJ PANEL

postów: 13658 newsów: 5169 użytkowników: 1791 plików: 67 artykułów: 72
Witaj anonymous guest !

Orzełek Strzelecki  Bottom

 • Wiele osób z poza "Strzelca" zadaje pytanie: Dlaczego orzełek strzelecki nie ma korony????? Dla tych, którzy szukają odpowiedzi na to pytanie zapraszam poniźej.

  Projekt orzełka strzeleckiego został zlecony przez Komendanta Głównego ZS- Józefa Piłsudskiego w kwietniu 1913r., a wykonał go Czesław Jarnuszkiewicz(członek ZS, późniejszy generał). U jego kuzynki znajdowała się sztanca do bicia orzełków z czasów powstania listopadowego . Projekt wyglądał następująco:
  http://images20.fotosik.pl/27/8b481168df0c1523m.jpg
  Orzełek miał wymiary: 3,6cmx2,83cm, wykonany był z posrebrzanej blachy.Orzeł był bez korony, na tarczy amazonek znajdowała się litera "S"- strzelec. Orzełki te bito w Wiedniu. Projekt nawiązywał do orła wojskowego z czasów ostatniej polskiej regularnej siły zbrojnej z czasów Królestwa Polskiego i powstania listopadowego. Oto on:
  http://images13.fotosik.pl/41/18544380e077b714m.jpg

  Są dwie wersje, które tłumaczą: Dlaczego orzełek strzelecki nie ma korony???
  1.Relacja autora projektu orzełka z 1917 roku zanotowana przez mjra Kazimierza Winiarskiego mówiąca, że projekt orła wykonany z wosku podczas transportu uległ uszkodzeniu: ukruszyła się korona. Orzełek przypadkowo utracił koronę. Komendant nie wnikając w szczegóły projekt zatwierdził
  2.Artykuł autora projektu orzełka z 1936r. w czasopiśmie "Broń i Barwa". Stwierdza w nim, że korona na rysunkowym projekcie została odcięta u grawera Czaplickiego przy Rynku Głównym w Krakowie. Z tego wynika, że autor projektu celowo odebrał koronę orzełkowi.

  Jak widac są to dwie sprzeczne relacje tej samej osoby- autora projektu. Jest rzeczą niemożliwą, żeby Komendant nie zauważył takiego szczegółu jakim jest korona. Także taka argumentacja odpada- jest to oczywiste usprawiedliwianie przyczyn zniknięcia tego ważnego szczegółu. Wynika z tego, że korona zniknęła celowo, a komendant z pewnością ją zatwierdził bez korony.
  W tamtych czasach korona była symbolem monarchii i absolutycznej władzy, natomiast środowisko strzeleckie wywodziło się z organizacji o charakterze socjalistyczno- niepodległościowych, gdzie odrzucano takie symbole jak koronę, a propagowano równośc, egalitaryzm i idee demokratyczne. Korona nie była symbolem niepodległości jak to dzisiaj się uznaje, ale raczej symbolem ucisku, uciemiężenia narodów itd.
  Dlatego dzisiaj większośc badaczy, twierdzi,że zniknięcia korony z orła strzeleckiego należy upatrywac w charakterze organizacji, która propagowała idee demokratyczne i walkę o niepodległośc.
 • ja gdzies czytalem na temat orzelka strzeleckiego i braku korony. musialbym poszukac tn artykul. z tego co pamietam tlumaczono tam ze orzelek nie mial korony poniewaz Marszalek byl socjalista. jak znajde ten artykul to zacytuje fragment tutaj na forum.
 • Słonik

  natomiast środowisko strzeleckie wywodziło się z organizacji o charakterze socjalistyczno- niepodległościowych, gdzie odrzucano takie symbole jak koronę, a propagowano równośc, egalitaryzm i idee demokratyczne


  Chyba z kontekstu Lion tak wynika.
  Piłsudski swoją "karierę" zaczynał od działalności ściśle politycznej w Polskiej Partii Socjalistycznej, bez akcentów wojskowych. Następnie w Organizacji Bojowej PPS zaczęła się zmiana: zaczął pogłębiac swoją wiedzę wojskową i żywiej interesowac się wojskowością. ZWC i ZS zamknęły jego ewolucję z konspiratora,spiskowca,bojowca na komendanta wojskowego ZS. Oczywiście cały czas był politykiem, ale również wojskowym.
 • no pewnie ze wynika :) sorry ale nie doczytalem do konca. glupio wyszlo :)
 • 0 użytkowników
 • i 16 anonimowych gości

Ta lista bazuje na użytkownikach aktywnych w ciągu ostatnich 45 minut.

Wydarzyło się w Twojej miejscowości coś ciekawego co powinno znaleźć się na tym Portalu? Szepnij nam o tym!

Możesz to zrobić na kilka sposobów:

Dodać newsa *

Napisać na forum *

Napisać prywatną wiadomość *

Poinformować Redakcję e-mailem
(redakcja@portalstrzelecki.info)

Czekamy na Twoje informacje!


Strzelecki Portal Informacyjny
Ruch Strzelecki z każdej strony

* - musisz być zalogowany